Na aktuální téma - respirační onemocnění v chladném období roku
Respirační infekce v chladném období roku
MUDr. Václav Koucký, pediatr, pneumolog, Olivova dětská léčebna
Infekce dýchacích cest patří mezi nejvýznamnější onemocnění dětského věku. Jedná se o široké spektrum různě závažných onemocnění – od obyčejné rýmy až po těžké stavy se selháním dýchacího traktu a nutnosti umělé plicní ventilace. Tato onemocnění mají výrazně sezónní charakter - vyskytují se především v chladnější části roku (listopad až březen). Šíří se na vzdálenost 1-2 m kapénkami, vznikajícími při kašli či smrkání. Z tohoto důvodu je vyšší riziko přenosu těchto infekcí při pobytu ve vnitřních prostorách s vysokou hustotou osob (snadnější přenos). Možnou ochranou proti nim je tedy omezení pobytu v těchto místech (nákupní centra, městská hromadná doprava atd.), event. zakrytí nosu a úst (roušky). Kapénky mohou také ulpívat na površích, kde viry několik hodin přežívají a mohou se dále přenést dotykem (význam desinfekce rukou).
Respirační infekce jsou vyvolány jak viry, tak bakteriemi, vzácně se můžeme setkat i s plísněmi jako původci respiračního onemocnění. Viry mají dominantní postavení, zejména u dětí do 5 let jasně převažují nad bakteriálními původci. Existuje celá řada různých virů způsobujících respirační onemocnění. Aktuálně se hojně setkáváme s rhinoviry, které nejsou jen původci rýmy, ale mohou způsobovat i záněty průdušek a plic. Dalším původcem je tzv. RS virus, který je zvláště nebezpečný pro malé děti a děti předčasně narozené (těžší průběh). Obecně se udává, že až 80 % dětí ve věku do 2 let se tímto virem infikovalo. V současné době jsou k dispozici možnosti účinné prevence (očkování těhotných a pasivní očkování malých kojenců), které prokazatelně snižují výskyt závažných RS-virových infekcí. Vzhledem k nákladnosti této prevence je však určena přesně definovaným skupinám pacientů ve věku do 2 let (např. děti s chronickým plicním onemocněním na podkladě předčasného porodu, děti na dlouhodobé domácí kyslíkové léčbě, děti po hrudních operacích, po kardiologických operacích a další). Možnosti cílené léčby virových onemocnění jsou stále omezené. Použití antivirotik se týká jen některých původců (COVID-19, chřipka) a jasně specifikovaných skupin pacientů (v riziku těžkého průběhu onemocnění). Užití antibiotik v případě virových infekcí není opodstatněné, naopak může zhoršit průběh nemoci (dysmikrobie).
Z bakteriální původců zmíníme pouze jednoho – Mycoplasma pneumoniae, což je bakterie se zvláštní biologií (přežívá uvnitř buněk a klasická penicilinová antibiotika na ni nezabírají). Způsobuje zápal plic, v některých případech i s těžkým průběhem (např. nutnost léčby kyslíkem). Aktuálně jsme svědky významného nárůstu počtu případů a hospitalizací těchto pacientů.
MUDr. Václav Koucký, pediatr, pneumolog
Fotogalerie