Lékař bloguje: Akutní zánět hrtanu
Převážně rodičům je určen nový blog-seriál Lékař bloguje. Primář naší léčebny se ujímá "slova", aby vám předal cenné rady při nemoci Vašeho dítěte.
Dozvíte se, jak se zachovat, když vaše dítě stoná, co dělat v počáteční fázi nemoci, jak poskytnout první a správnou pomoc, jak rozpoznat vážnost situace, a kdy je třeba navštívit lékaře anebo zavolat rychlou záchrannou službu.
Těšit se můžete na praktické rady od člověka nanejvýš povolaného.
Dnešní díl se jmenuje:
Akutní zánět hrtanu
Akutní zánět hrtanu, latinsky akutní laryngitida představuje zánětlivý otok v prostoru pod hlasivkami, nejčastěji při akutní virové infekci. Otok dýchacích cest může být významný a může ohrozit i život malého pacienta.
Frekvence v populaci je velmi častá, zejména v zimních měsících (listopad - duben). Nejčastěji jsou zánětem hrtanu postiženy děti kojeneckého a batolecího věku. Tak, jak děti stárnou a přirozeně se zvětšuje průsvit jejich dýchacích cest, tak s postupujícím věkem mizí i četnost laryngitid. Zpravidla mizí do 6 let, ale výjimky jsou pravidlem.
Příznaky zánětu hrtanu
Onemocnění má velice typický průběh, který dovolí zkušenému lékaři stanovit diagnózu tzv. „ode dveří“ jen na základě typického silného „štěkavého“ kašle. A protože se laryngitidy rády opakují (dítě, které již laryngitidu prodělalo, má větší riziko recidivy, než dítě, které laryngitidu ještě nikdy nemělo), i zkušená maminka při recidivě nemoci správně stanoví diagnózu.
Lehčí případy se projeví jen atakou „štěkavého kašle“ a chrapotu, ale u těžších stavů bývá patrný velmi usilovný až chrčící nádech, zpravidla dítěti v nádechu zapadává podkrční jamka a vůbec je patrno, jak dítě usilovně dýchá. Teplota zpravidla bývá jen zvýšená, dítě si nestěžuje na bolesti v krku, poslechově u těžkých stavů může lékař slyšet oslabené dýchání.
Obecně nebezpečná je zhoršení stavu, kdy zpočátku pouze kašlající dítě může mít v průběhu desítek minut závažné dechové problémy.
Jak léčit zánět hrtanu
V případě podezření na laryngitidu jako první zajistíme dítěti, aby vdechovalo chladný vzduch (otevřeme okno nebo necháme dítě dýchat chladný vzduch z otevřené lednice). Lékem volby jsou kortikoidy, které dle stavu lze podat ve formě tablety, nitrosvalové injekce nebo nitrožilně. K dispozici je rovněž kortikoid ve formě čípku Rectodelt. Jeho podání je zpravidla jednoduché a řada maminek, pokud již dítě v minulosti laryngitidu prodělalo, jej má od svého praktického pediatra k dispozici i doma. Jeho úskalím však je fakt, že přestože se jedná o čípek, efekt nenastupuje tak rychle jako např. u čípků na teplotu. Podaná látka se na účinnou musí nejprve přeměnit v játrech a do jedné hodiny od podání nelze efekt očekávat. Pokud mají rodiče doma tabletovou formu (Fortecortin), potom je lépe podat tento preparát, neboť účinkuje dříve (v 1 tabletě jsou 4 mg účinné látky a doporučená dávka je 0,5 mg/kg), ale zde je zase rizikem, že dusící dítě tabletu/y vyzvrací.
Tak jak by to mělo být správně?
- studený vzduch
- podat kortikoid, jakýkoli doma máte
- zavolat RZP! Dítě v každém případě musí vidět doktor a to, co nejdříve. Pokud je přítomen jen „štěkavý“ kašel, stačí vlastním vozem vyhledat nejbližší dětskou pohotovost. Rychlou záchrannou službu však zavolejte kdykoli budete mít obavu, že vaše dítě špatně dýchá! Jste rodiče, tudíž jste laici a žádný zdravotník po vás nemůže chtít, abyste dovedli rozeznat špatné dýchání z důvodu ucpaného nosu nebo závažný otok v oblasti hrtanu při laryngitidě. I kdyby dítě tabletu kortikoidu spolklo, raději nečekejte doma na efekt, neboť nikdy dopředu nevíte, zda efekt bude dostatečný. I v nemocnici se u cca každého 10. pacienta s touto chorobou musí dávky opakovat a zpravidla ještě zvýšit. A kdyby všechno bylo špatně, potom jedině lékař RZP zvládne provést tzv. intubaci a tak spolehlivě zajistit dýchací cesty proti otoku a zachránit život.
Nikdy prosím nepodceňujte toto velice běžné, ale o to zákeřnější onemocnění.
MUDr. Jiří Havránek, primář
Fotogalerie