Co to znamená, když mluvíme o dietě dětí?
Dieta dětí = celková strava dětí.
Slovo dieta pochází z řečtiny a jakkoliv je dnes toto slovo hojně používáno, v překladu znamená strava. Jinak řečeno řízený příjem pokrmů a tekutin za účelem dosažení určitého cíle.
Nechápejme tedy obecně dietu ve smyslu zákazu nebo výrazných omezení jednotlivých potravin a nápojů, ale spíše jako přiměřený příjem jednotlivých složek stravy, makronutrientů, z co možná nejširší škály potravin. Tím docílíme racionální pestré stravy.
Strava dětí je velice podobná stravě dospělých, jediný větší rozdíl jsou porce, ve kterých bude jídlo podávané. Ve školních zařízeních existují jednotlivé normy na suroviny podle věku dítěte, jistě ale tato norma nezohledňuje další aspekty, jako je výška dítěte, zda je sportující, s nadváhou či podváhou, atd.
Strava, kterou přijímáme, se skládá z živin, ty se dále dělí na sacharidy, bílkoviny a tuky. Tyto živiny bychom měli jíst v takzvaném trojpoměru. Sacharidy 55%, bílkoviny 15% a tuky 30%. Zdrojem sacharidů jsou brambory, rýže, mouka, těstoviny, pečivo, ovoce, zelenina, pohanka, bulgur, ale i méně zdravé potraviny jako cukry a výrobky z nich, ty jsou však méně vhodné a v jídelníčku by se měli objevovat co nejméně, nicméně je však nezakazujeme. Bílkovinnými zdroji jsou maso a masné výrobky, vejce, mléko a mléčné výrobky, ryby a mořské plody a luštěniny. A nakonec tuky, jehož zdroji jsou maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, vejce, ryby, oleje, ořechy, semena a avokádo.
Denní porce stravy, nebo-li rozložení jsou snídaně, dopolední a odpolední svačina, oběd a večeře. Mezi jednotlivými chody je dobré dodržovat 3 hodiny tzv. “hladu“, neuzobávat. Hlavní chody, jimiž myslíme snídani, oběd a večeři by měly obsahovat vždy sacharidovou potravinu (pečivo, brambory, rýže, těstoviny…), bílkovinnou potravinu (maso, sýr…) a zeleninu. Každá z těchto potravin by měla být zastoupená z 1/3 na talíři. U svačin to tak být nemusí, tam je dobré zařadit například ovoce a bílkovinnou potravinu (jogurt, sýr, tvaroh...).
Ke správné stravě patří i pohyb. Výdej energie by měl být stejný jako příjem potravy ze stravy. Pokud toto není v rovnováze, může vznikat nadváha (nebo obezita), anebo naopak podváha.
Důležité je také nezapomínat na pitný režim. Dobrými zdroji pitného režimu jsou čistá voda, voda s citronem (citron, máta), neslazený čaj. Můžeme také zařadit ředěné džusy (ředit 1:1), neměly by však tvořit základ pitného režimu a měly by být jen na obohacení jídelníčku.
Nakonec jedna důležitá věc, žádná potravina není zakázaná, vždy jde jen o porci, ve které bude přijímaná, a jak často se v jídelníčku bude objevovat. Pokud jednou za čas dáme dítěti nějakou méně zdravou věc a zbytek jídelníčku bude vyvážený, nic se nestane a je to úplně v pořádku.
Miroslava Hylenová,
nutriční terapeutka Olivovy dětské léčebny.
Fotogalerie